• Samsonów - centrum
 • Umer - zalew
 • Umer - plaża nad zalewem
 • Zalew w Kaniowie - amfiteatr
 • Zalew w Kaniowie - plaża
 • Zachełmie - parking przed kościołem
 • Przed Urzędem Gminy - Rok 2010
 • Kościół w Zachełmiu - Rok 2010
 • Zachełmie - przed kościołem
 • Przed Urzędem Gminy
 • Dąb Bartek
 • Dąb Bartek - przy ulicy
 • Tumlin - przed kościołem
 • Kościół w Tumlinie
 • Samsonów - przed szkołą i przedszkolem
 • Zachełmie - kraina Tetrapoda
 • Zachełmie - kraina Tetrapoda
 • Zagnańsk - centrum
 • Kościół w Zachełmiu
 • Przed Ośrodkiem Zdrowia
Początki Zagnańska i pochodzenie nazwy sięgają XV wieku. Zagnańsk jest bardzo starą osadą położoną w dolinie rzeki Bobrzy. Legendy podają, że nazwa osady Zagnańsk wywodzi się od... zagnania tu ludzi w rozległe ongiś lasy, aby tu karczowano drzewa a na wykarczowanej ziemi grunta urządzali i małą osadę utworzyli. Złodziei, rabusiów i zbójców świętokrzyskich zagnano do miejscowości zwanej z tej przyczyny Zagnańskiem, a dla umoralnienia ich obycząjów na wzgórzu Chełm zbudowano drewnianą rnodrzewiową kaplicę...". Kiedy Zagnańsk stał się już sporą osadą, biskup krakowski Andrzej Trzebicki w 1664 roku erygował parafę Zagnańsk i zarządził budowę kościoła pod wezwaniem św. Rozalii i św. Marcina. W latach 1953-1957 kościół został rozbudowany. Przechowywana jest w nim chorągiew z okresu powstania styczniowego.

Informacje kontaktowe

Nazwa: Urząd Gminy w Zagnańsku
Ulica: ul. Spacerowa 8
Kod i miasto: 26-050 Zagnańsk
Województwo: świętokrzyskie
Telefon: (41) 300-13-22
E-mail:

+ dodaj swoją opinię Wasze opinie (28)

Arek sobota, 29 sierpień 2015, 13:07:40
Mnie się podoba Zagnańsk i okolice,ale linia nr 7 w większości kończy kurs na pętli w Kajetanowie i jak dojechać do Zagnańska. Władze gminy chcąc zachęcić turystów do odwiedzin powinny zrobić wszystko aby każdy kurs autobusu kończył bieg w Zagnańsku.Władze w tym kierunku nie robią nic.Obserwuje Pana wójta, który deklarował zmiany( w tym w turystyce ). Druga kadencja i nic. Podstawą jest dobra komunikacja bo zwłaszcza emeryci , uczniowie , studenci korzystają z usług MZK. Panie wójcie po prostu taki dojazd jest najtańszy, a w tym zakresie nie powinno się oszczędzić chcąc propagować tanią turystykę dostępną dla wszystkich.
agutka środa, 05 listopad 2014, 12:41:17
Zdjęcia wspaniałe! Ale jest tyle pięknych miejsc w Zagnańsku i okolicach, że przydałoby się je wszystkie pokazać :) Najwspanialszy jest, moim zdaniem, widok ze wzgórz koło kamieniołomu na Pasmo Masłowskie Inni mogą nam zazdrościć! Ale najpiękniej jest właśnie późną jesienią i zimą, kiedy zapada zmrok, świecą się światła we wsiach, osiada mgła na drzewach Takie mini-Bieszczady :D
Marek niedziela, 24 sierpień 2014, 11:11:46
Bardzo dobra
ggg czwartek, 05 wrzesień 2013, 10:38:01
tutaj zostawiłem kawał swojego serca i miłości
ANIA środa, 21 sierpień 2013, 09:22:10
W Zagnańsku jest po prostu ślicznie. Mam bardzo miłe wspomnienia z lat dziecięcych, gdzie spędzałam wakacje u mojej Cioci w CHRUSTACH. Ostatnio miałam okazję odwiedzić te strony - w czerwcu br. Warto tutaj przyjechać , odwiedzić rodzinę i znajomych oraz podziwiać piękne tereny -zabytki i krajobrazy tego regionu.-
kamil sobota, 29 czerwiec 2013, 16:53:58
nawet można się pomodlić
Janusz czwartek, 16 sierpień 2012, 13:00:02
Zdięcia dość ładne, tylko za mało, jest w gminie bardzo dużo urokliwych miejsc .Uważam ,że zdięcia powinny być robione w okresie wiosenno-letnim wtedy Zagnańsk wygląda dużo korzystniej. Wiem bo sam zrobiłem taki album cyfrowy.
marta piątek, 06 kwiecień 2012, 20:16:57
No ładne te zdjęcia tylko trochę mało. A mamy tak dużo ładnych miejsc
Katarzyna sobota, 22 październik 2011, 17:31:34
Bardzo piękne zdjęcia, ale ja osobiście poczułam lekki niedosyt jako osoba pochodząca z Samsonowa a obecnie mieszkająca za granicą. Mam jednak nadzieję, że wirtualny spacer będzie się rozwijał i zobaczymy także ruiny huty "Józef" czy zalewu w Umrze. To również piękne i ciekawe miejsca. Pozdrawiam
Stefan sobota, 15 październik 2011, 14:48:35
Słabe no nie spacer tylko pokaz zdjec spacej to powinno byc takie cos ,ze mozna kazde miejsce zobaczyc (tak jakby sie zeczywiscie spacerowalo po zagnansku...)
Marcin środa, 29 czerwiec 2011, 22:52:21
A czy ktoś pamięta te czasy ok. 1985/6 jak w Zagnańsku można było kupić lody wloskie u Pani której mama nazywała się Kurek i mieszkała na Borowej Górze. Budka z lodami chyba był zielona. W pawilonach koło restauracji robiło się zakupy czekając w ogromnej kolejce, w dłoni trzymało się kartki (były tam dwa sklepy przedzielone kratą, siedziałem z babcią na ławeczce i zajadałem śmietanę z bułką. Dziś się dziwią jak możesz jeść śmietanę z bułką, a dla mnie to smak Zagnańska, dzieciństwa... Albo warzywniak na wprost drogi na Borową Górę, dziś nie ma nawet tego sklepu, a zapach w nim panujący wraca do mnie czasami i dziwnie ściska w żołądku.
Grzegorz środa, 29 czerwiec 2011, 14:59:01
Pani Honorato, z wielką chęcią pokażemy ww miejsca ale tę prośbę należy skierować do władz gminy, ponieważ my jesteśmy jedynie wykonawcą projektu a inwestorem i zleceniodawcą jest Urząd Gminy. Dziękuję za miłe słowa dotyczące wykonania.
Honorata środa, 29 czerwiec 2011, 12:46:33
Prosze tworcow tej pieknej wirtualnej rzyczywistosci gminy Zagnansk, o pokazanie pieknych wsi Belno,Zalezianka,Wystepa,Zachelmie a przede wszystkim ich mieszkancow, ktorych goraco pozdrawiam h.
albert sobota, 25 czerwiec 2011, 11:16:56
Wg Przewodnika po Gorach Swietokrzyskich wydawnictwa M.ARCTA w Warszawie z roku 1910 mozemy rowniez przeczytac, ze na poczatku XVII w.wloscy przedsiebiorcy bracia Caccia powznosili w sasiednim Samsonowie i innych wsiach ,,zaklady zelazne", ao pol kilometra od wsi, ktora sie niczym szczegolnym nie wyroznia a zwana Kajetanow na poludniowej stronie szosy wznosi sie wsrod pola niewielki kopulasty pagorek, odsloniety przez zarzucony dzisiaj kamieniolom. Wystepuje tu czarny luoek ilasty ku dolowi przechodzacyw takiz wapien bitumiczny nazywany tez czarnym marmurem, wystepuje bardzo rzadko
Hanka piątek, 10 czerwiec 2011, 16:20:00
Przeczytalam piekne wspomnienia Marcina, i troche sie rozczulilam,ja tez wiaze wczesne lata zycia z pieknym kosciolem na gorce(w nocy -oswietlony dzisiaj- wyglada wspaniale)i innymi miejscami beztroskiej mlodosci,pamietam 2 stawy jeden kolo OTLu a drugi kolo kosciola , obydwa oblegane przez setki wypoczywajacych w Zagnansku dzieci z obozow, koloni, biwakow.A zima zamienialy sie one w lodowiska. A zima w Zagnansku..........nie moge o niej zapomniec do dzisiaj ....30 lat pozniej i dalej ....wracam do kraju dziecinstwa myslami i fizycznie.Piekno magicznego Zagnanska , wyroslego wsrod lasow puszczy jodlowej, jest jak kosmos ktory promieniuje na mnie , dodajac mi otuchy i sily,ucieczka w bajkowy kraj dziecinstwa ktore tam mialam to moje schronienie.A co do drzew......to mam specjalne uczucia...bylismy caloscia naszego ecosystemu---my zagnanszczanie i nasze drzewa ,co kilka miesiecy zmieniajace barwe i wyglad.Dzieki za spacer.
aneta piątek, 13 maj 2011, 23:14:59
Super, bardzo fajny pomysł, mam nadzieje że zostanie dodane więcej ciekawych miejsc naszego pięknego Zagnańska :)
Marcin środa, 13 kwiecień 2011, 00:01:43
W tym kościele byłem ochrzczony, tu będąc dzieckiem podczas mszy budowałem swoje wyobrażenia nieba, aniołków mieszkających na chmurkach i Baranka Bożego do którego się modliliśmy a który to, wg. mojego pięcioletniego rozumku mieszkał za drzwiami nad którymi wisiał Jego wizerunek... To tu miałem pierwszy kontakt z ikoną Chrystusa w ołtarzu głównym, potem po kilkunastu latach gdy zafascynowałem się pisaniem ikon, uświadomiłem sobie skąd się to wzięło.
Na parafialnym cmentarzu pochowani są moi bliscy, w kamieniołomie spędzałem wakacyjne wieczory ( potem żałowałem, że to nie ja odkryłem ślady tetrapoda, a przecież je widziałem, na pewno :-) Pamiętam to wszystko a wspomnienia staja się piękne. Dzięki tej stronie zrobionej fantastycznie mogę dalej wędrować po tym idealnym dziecięcym świecie i mimo odległości jaka mnie dziś dzieli od Zagnańska czerpać radość z dzielenia się tym pięknem z moimi bliskimi.
Andrzej - SŁUPSK-Łabiszewo. Środa 02 marzec 2011; środa, 02 marzec 2011, 20:43:57
Zagnańsk jest piękny.Tu się urodziłem i dorastałem.Wracam miłym wspomnieniem do tamtych dni.Mam tu dużo przyjaciół i znajomych.Powrócę TU!
Ania czwartek, 02 grudzień 2010, 17:05:23
Tak macie racje Bartek moze w kazdej chwili "odejsc" wiec Zagnansk ma wspaniala szanse na bycie znow na mapach turystycznych przez zbudowanie "potegi tetrapodowej" -potrzebny jest ktos bardzo agresywny w dziedzinie rozbudowy calej infrastruktury -planowanego planetarium,i zagospodarowanie terenow wokol.Zagnansk ma tyle walorow wrecz nie wykorzystanych -piekna puszcze swietokrzyska,loakalizacja tuz przy wawa-krk-wystarczy tylko wielka nowoczesna reklama i kazdy zjedzie zobaczyc planetarium zjesc pierozki i wypic kawusie, ,zycze powodzenia.
Richard czwartek, 02 grudzień 2010, 14:59:48
Zagnańsk jest Piękny ,wspaniały spacer i widoki !!!!Mam nadzieje ze władze Gminy zgodnie z obietnica zagospodarują teren krainy Tetrapoda !!!
Ela czwartek, 25 listopad 2010, 22:24:42
A moze tak jeszcze wiecej ulic?A gdzie ten nasz tartak, ul Sloneczna,OTL ,nasza kaplica??Dzieki za dluzszy spacerek
Ela czwartek, 25 listopad 2010, 22:21:18
Slicznie-super pomysl.Milo pospacerowac po ukochanym Zagnansku
admin czwartek, 25 listopad 2010, 14:44:25
Zostały dodane panoramy Bartka!!! Zapraszam do oglądania i wypowiedzi
nimka poniedziałek, 22 listopad 2010, 22:05:20
kto wykonywal to dzielo? :) pieknie! :)
Ania czwartek, 11 listopad 2010, 00:12:34
Super ,super spacer,kocham Zagnansk,kocham dzisiejsza technologie , ktora pomimo bycia doslownie w innej hemisferze globu pozwala na popoludniowy spacerek po starych miejscach.Tak ,mozemy jeszcze odwiedzic Bartka,zalewy,sliczny las.Juz nie moge sie doczekac ...zimy i bajkowych widokow Zagnanska w czapie sniegu.
Bogusia poniedziałek, 01 listopad 2010, 09:39:05
Bardzo dobry pomysl. Szczegolnie dla osob mieszkajacych za granica jest zawsze milo i przyjemnie pospacerowac wirtualnie po naszym Zagnansku. Szkoda tylko ze brakuje ujec Deba Bartka i przepieknych miejsc w okolicach zalewu w Borowej Gorze. Pozdrawiam.
Magda niedziela, 31 październik 2010, 17:35:44
Fajnie, ale gdzie jest Dąb Bartek??
Marta środa, 27 październik 2010, 16:36:50
Super pomysł!
Wspaniały spacer po Zagnańsku :))

projekt i realizacja Arena Internet hosting HostingFirmowy.pl